Ako vybrať rybárske osvetlenie?

Pre rybárov je správne osvetlenie občas veľmi dôležité, predovšetkým pri naväzovaní háčikov, kompletizáciu montáže, napichovanie nástrah, zdolávanie rýb a ich meranie, váženie alebo púšťanie na slobodu. Ale ani príchod k vode alebo večerný návrat za tmy by bez vhodného svetelného zdroja nebol príjemný a bezpečný. A to už vôbec radšej nespomíname situáciu, keď sa vysype veľká rybárska taška až z nej vypadávajú krabičky, ktoré sa hneď tiež otvárajú a drahocenné drobnosti zmiznú v tráve a štrku. Muškári, ktorí často čakajú práve na zotmenie a dúfajú, že záver dňa bude stáť za to, by boli tiež bez vhodnej lampičky bezradní a zúfalí. Aké svetlo teda vybrať?

Pre rybárov je správne osvetlenie občas veľmi dôležité, predovšetkým pri naväzovaní háčikov, kompletizáciu montáže, napichovanie nástrah, zdolávanie rýb a ich meranie, váženie alebo púšťanie na slobodu. Ale ani príchod k vode alebo večerný návrat za tmy by bez vhodného svetelného zdroja nebol príjemný a bezpečný. A to už vôbec radšej nespomíname situáciu, keď sa vysype veľká rybárska taška až z nej vypadávajú krabičky, ktoré sa hneď tiež otvárajú a drahocenné drobnosti zmiznú v tráve a štrku. Muškári, ktorí často čakajú práve na zotmenie a dúfajú, že záver dňa bude stáť za to, by boli tiež bez vhodnej lampičky bezradní a zúfalí. Aké svetlo teda vybrať?

Doba čítania 5 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Svetlo na čele

je veľmi často používaným a medzi rybármi snáď najobľúbenejším variantom, bežne sa používajú takzvané čelovky. Pri voľbe vhodnej čelovky je potrebné dbať na to, aby bol pásik dostatočne pružný a dlhý, hoci ju pochopiteľne nie je potrebné mať na hlave po celý čas rybolovu, v dramatických fázach nám nesmie spôsobiť ďalšie problémy. Tiež regulovateľná alebo v niekoľkých stupňoch voliteľná intenzita svetelného lúča rozhodne nie je na škodu.

Pôvodné čelovky využívali ako zdroj energie celkom ťažké tužkové batérie a o svetlo sa starala obyčajná malá žiarovka. Aj to bol síce proti tápanie s klasickou baterkou, držanú v podpazuší alebo v zuboch veľmi výrazný pokrok, ale až s nástupom LED diód, ktoré napájajú miniatúrne gombíkové batérie a situácia neuveriteľne zjednodušila a uľahčila. Svetlá dnes majú možnosť nastavenia rôznych typov svetelného kužeľa, intenzity svetla a ponúkajú väčšinou aj režim nenápadnej širokouhlej šošovky s farebným tlmeným svetlom, ktoré pri pohybe na brehu často postačí a nepôsobí rušivo. Svetelný výkon sa udáva spravidla v lumenoch (označované l), kvalitné svetlá na plný výkon často presahujú aj hranicu 100 l. Vďaka minimálnej spotrebe sa výdrž na stredný výkon pohybuje okolo jedného týždňa, na maximálny výkon je udávané až neuveriteľných niekoľko dní. Mnohé batérie sú nabíjacie a používanie je tak aj ekonomicky minimálnou záťažou. Existujú aj solárne nabíjačky pre dobitie batérií cez deň.

Ľahké a dostatočné svetlo

vám občas môže zabezpečiť aj jednoduchý svietiaci klip, ktorý jednoducho a okamžite upevníte na tienidlo šiltovky. Počet svietiacich LED diód a variabilitu svetelného kužeľa je často možné nastaviť v niekoľkých rôznych variantoch, túto ľahučkú "vychytávku" ocenia predovšetkým muškári a milovníci rybárčenia naľahko, ktorí si potrebujú večer alebo skoro ráno posvietiť a rovnako bez čapice alebo klobúka k vode skoro nejdú. Pripnúť klip je samozrejme možné nielen na tienidlo čiapky, posvietite si tam, kam práve potrebujete.

Vždy voľte spoľahlivú vodotesnú variantu, vlhkosť pri vode sa môže prejaviť aj v hmle, tie úplne najlacnejšie modely sú síce "za babku" alebo skoro zadarmo, na rybách ale potrebujete, aby v okamihu, keď dôjde na použitie svietidla, bola stopercentne spoľahlivá. Batérie sú ľahučké, pritom vďaka minimálnemu odberu vydržia vo svietidle veľmi dlho. Klip drží svetlo spoľahlivo, ale pri brodení a manipulácii so svetlom je osvedčené upevnenie kúskom šnúry na krúžok vesty, vo vode spadnutú lampičku už väčšinou nechytíte, hoci ju podľa svetelného lúča môžete ešte dosť dlho kdesi pri dne sledovať. Praktická pomôcka nielen pre rybárov, oceníte ju aj pri ďalších športových aktivitách alebo jednoducho všade tam, kde si potrebujete posvietiť a veľkú lampu nosiť nechcete so sebou.

A je tu svetlo!

Ako fungujú chemické svetielka? Ide o uzavretú plastovú tubu, ktorá obsahuje vo vnútri sklenenú ampulku. Keď ju chcete aktivovať, jednoducho ju ohnete, až to vo vnútri trochu praskne. Tým spustíte chemickú reakciu, pri ktorej vzniká takzvané "studené svetlo". Výber mnohých rôznych farieb a rozmerov vám dáva naozaj širokú škálu voľby. Nájdu využitie v plavákoch, čistkách, swinger, môžete ich umiestniť do špeciálneho nástavca na špičke prútu, použiť na zviditeľnenie bójky a na mnohé ďalšie účely.

Chemické svetlo nie je natoľko výrazné, aby ste ho mohli použiť ako náhradu čelovky alebo klipsových LED svietidiel, na sledovanie plavákov a iných prvkov, ktoré signalizujú záber je ale ideálne, pretože nie je nijako nápadné a ryby v žiadnom prípade nerušia. Ak budete svietiaci bod sledovať, vaše oči nebudú nijako namáhané, pritom ale môžete reagovať dostatočne pohotovo a zaseknete v pravý čas. Označené miesta s bójkou, ktorá je vybavená chemickým svetielkom, vidíte aj za úplnej tmy a nahodíte preto tam, kam je treba, pre lov alebo označovanie na väčšiu vzdialenosť ale voľte radšej väčšie tyčinky. Ktorá farba bude optimálna? Samozrejme, že záleží na okolnostiach, osobné názory rybárov nie sú úplne jednotné, najlepšie bude, keď si sami vyskúšate, aké svetielko vám vyhovuje. 

Na tyčinkách býva vyznačená minimálna doba svietenia, počítajte s tým, že oveľa dlhšie vydrží za chladnejšieho počasia, teplo chemickú reakciu pomerne výrazne urýchľuje. Ak budete loviť na dva prúty alebo ak chytáte s kolegom na jednom mieste, môžete dať na každú zostavu inú farbu tyčinky, budete tak mať lepší prehľad.

Svetlo do bivaku

Lucerny sú vyrábané pre osvetlenie miesta, kde sa pohybujete, robíte niečo, načo potrebujete dobre vidieť alebo si chcete naopak len zľahka posvietiť. K tomu postačí zvoliť vhodný režim, výber intenzity a často aj v sfarbení svetla býva veľký výber.

Lucernu môžete za horné ucho prenášať na potrebné miesta alebo ju jednoducho zavesiť tam, kam je potreba. Nájdete ju ľahko aj v prípade, že bude vypnutá, na vypínači totiž žeravie kontrolná LED dióda, svietiť môže požadovaným smerom alebo do všetkých strán, záleží na vašej voľbe. Výdrž býva naozaj dlhodobá, navyše možno použiť spravidla nabíjacie batérie, ak ich cez deň dobijete solárnou nabíjačkou alebo nabíjačkou cez adaptér do auta či do siete, máte svetlo na celú sezónu! V bivaku alebo prístrešku si posvietite podľa ľubovôle, ale pozor na bodavý hmyz, ktorý môže svetlo privábiť. Preto ale nemusíte vešať hlavu, proti hmyzu existujú účinné repelenty.